Umorzenie odsetek

Niekiedy możliwe jest aby wierzyciel zgodził się na umorzenie odsetek, albo przynajmniej zgodził się na zaprzestanie naliczania kolejnych odsetek za zwłokę w płatności. Jednak sytuacja ta zdarza się niezwykle rzadko, a niektóre banki wręcz nie dopuszczają do takiej sytuacji. Jednak jeżeli już chcemy się starać o umorzenie to lepiej wiedzieć kiedy jest faktyczna szansa na umorzenie odsetek i o tym w dzisiejszym wpisie


Najpierw napiszę kiedy nawet nie warto składać wniosku o umorzenie odsetek do banku lub innego wierzyciela. Nie ma najmniejszego sensu tego robić kiedy nie jesteśmy w stanie spłacać swojego zadłużenia przynajmniej w częściach. Jest to jedynie granie na zwłokę i próba uzyskania korzyści bez zaoferowania czegokolwiek od siebie. W bankach i firmach windykacyjnych nie pracują głupi ludzie, więc taki wniosek z pewnością będzie odrzucony bez najmniejszych wątpliwości.

A teraz to na co wszyscy czekają. Czyli, kiedy mamy szansę na umorzenie odsetek. Na początku od razu wyjaśnię, że nie mówimy o odsetkach wynikających z umowy czyli de facto wynagrodzeniu banku, a jedynie o odsetkach karnych które są naliczane w przypadku umów z przeterminowanymi zaległościami. Czasami zdarza się, że dług urasta do sporej kwoty z czego znaczną jego część stanowią odsetki karne.

Wówczas warto rozważyć możliwość wnioskowania o umorzenie odsetek. Szansa nie jest wielka, ale jakaś zawsze jest. Podam przykład: Dług wynosi 65 tyś zł z czego 30  tyś to kapitał, 20 tyś to odsetki umowne natomiast 15 tys to odsetki karne naliczone za zwłokę. Najlepszą z możliwych i chyba jedyną możliwą sytuacja która doprowadziłaby do umorzenia odsetek jest spłata kapitału i odsetek umownych. Większość osób pewnie w tym momencie przestanie czytać artykuł. Ale dla tych kilku osób które zostaną dokończę artykuł.


Jeśli już mamy zebraną całą kwotę na kapitał i odsetki to …. nie wpłacajmy ich od razu!! Uregulujmy na przykład 25 tyś zł. I sporządźmy wniosek o umorzenie odsetek. Taki wniosek powinien zawierać kilka elementów ale przede wszystkim powinien być profesjonalnie napisany. Poniżej przedstawiam rzeczy które należy do takiego wniosku załączyć:

1) Dowód wpłaty na 25 tyś zł

2) Dokumenty poświadczające sytuację z powodu której nie byliśmy w stanie spłacać zadłużenia.

3) Pisemne zobowiązanie do uregulowania brakujących 25 tyś zł (kapitał i odsetki umowne) w przeciągu 7 dni od otrzymania decyzji pozytywnej o umorzeniu odsetek karnych.

Te elementy i odpowiednia argumentacja powinny poskutkować. Lepszej metody nie znam.

Post Navigation